EU-kommissionen vill hindra modernt slaveri
EU-kommissionen föreslog på onsdagen att produkter tillverkade genom tvångsarbete ska förbjudas på EU-marknaden. Förslaget innefattar alla produkter, både sådana som tillverkats i EU och importerade varor, och riktar inte in sig på specifika företag eller branscher. Enligt EU-kommissionen utnyttjas uppskattningsvis 27,6 miljoner personer i tvångsarbete inom många branscher i alla världsdelar, både inom den privata sektorn men även inom den offentliga.
– Detta förslag kommer att betyda mycket för att komma åt det moderna slaveri som påverkar miljontals människor runtom i världen, säger EU:s handelskommissionär Valdis Dombrovskis i ett uttalande.
Kommentera
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.
